M.moleculara N2O = 14x2+16x1 = 44 g/mol
niu = masa/M.molec.
niu = V/Vm (Vm = volumul molar = 22,4 L in c.n.)
niu = N/N.A (N.A = nr. lui Avogadro = 6,0225x10la23 particule in c.n.)
=> masa = 4x44 = 176 g N2O
=> V = 4x22,4 = 89,6 L N2O
=> N = 4x6,0225x10la23 = 24,09x10la23 molecule N2O