👤

112g fier reactioneaza cu solutie de acid clorhidric de concentratie 36,5%.
Se cere:
a) Masa de clorura de fier obtinuta
b) Masa solutiei de acid clorhidric consumata
c) Nr. de moli de hidrogen care se degaja


Răspuns :

      112g      xg        yg         zg

       Fe +2 HCl = FeCl2 + H2

     56g   2.36,5g   127g     2g

x=112.2.36,5 : 56=146 g HCl   [acesta este  md  sol. de HCl]

se afla  ms sol. de HCl

ms=md .100 : c

ms =146.100 : 36,5=400g sol. HCl

y=112.127 : 56=254 g FeCl2

z=112 . 2  : 56=4 g hidrogen

se afla n=nr . de moli

n=m:M= 4g : 2g/moli=2 moli hidrogen

MHCl=1+ 35,5=36,5 -----> 1mol=36,5 g

MFeCl2=56+2.35,5=127----->1mol=127g

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari