1. Regula de 3 simplă :
7gaini....280,7g...2zile
6gaini....x.........2 zile
x= 6*280,7 / 7 => x= 240,6g
Deci 6 găini mănâncă 240,6g in 2 zile.
2. Dacă 7 găini mănâncă 280,7g in 2 zile => ca sa aflam cât mănâncă in o zi, împărțim gramele la 2 zile, și anume 280,7g / 2= 140,35g.