Răspuns :
Spatiul parcurs de un mobil aflat in miscare rectilinie si uniforma este direct proportional cu viteza si cu timpul ⇔ S = v • t
Notam cu s spatiul parcurs in prima ora de mers
⇒ s = 40 km/h • 1 h = 40 km
Notam S spatiul parcurs in urmatoarea jumate de ora
⇒ S= 100 km/h • 0,5 h = 50 km
Spatiul total parcurs este s + S = 40 + 50 =90 km
Timpul total necesar parcurgerii intregului drum este 1 + 0,5 = 1,5 h
Notam cu v viteza medie a motociclistului nostru. Viteza medie este raportul dintre spatiul total parcurs si timpul TOTAL necesar
⇒ v = 90 km : 1,5 h = 60 km/h
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!