👤

Magneziu cu masa de 4,8 g a fost dizolvat în exces de acid clorhidric .calculeaza volumul gazului format ,masa acidului consumat .Ajutoor!

Răspuns :

M,Mg= 24g/mol

niu=m/M= 4,8g/24g/mol=0,2molMg


1mol.......2mol....................1mol

Mg +  2HCl----> MgCl2+  H2

0,2mol...x............................y

x=niu= 0,4molHCl---> m=niuxM=0,4molx36,5g/mol=.........calculeaza !!!

y= 0,2molH2---> V= niuxVm= 0,2molx22,4l/mol=...................calculeaza !!!!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari