👤

daca 7 kg de prune costa 84lei atunci 9 kg de prune cat costa

Răspuns :

7 kg prune.....84 lei
9 kg prune.....? lei
84:7=12 lei costă 1 kg prune
12×9=108 lei costă 9 kg prune