Răspuns :
daca la 1 h ................. 54 km
a ore ..................... 108 km
=> a = 108/54 = 2 ore
54 km/h(ora)
Cat timp in 108 km?
Dar 9 km?
54km/h
54×2=108km/2h (prima intrebare)
54 km/h(60 minute)
9 km?
9km/60 minute : 9
9 km/7 minute
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!