44,8 m3................ V.teoretic
2CH4 --[tex]\frac{1500^{o}C }{}[/tex]--> C2H2 + 3H2
22,4 ....................... 22,4
=> V.teoretic = 22,4x44,8/22,4 = 44,8 m3 C2H2
V.practic .................. 7,8 kg
3C2H2 --[tex]\frac{600-800^{o}C }{}[/tex]--> C6H6
3x22,4 ........................ 78
=> V.practic = 3x22,4x7,8/78 = 6,72 m3
=> randamentul (eta) n = V.practicx100/V.teoretic
=> n = 6,72x100/44,8 = 15%
=> d.