Răspuns :
Răspuns
Un metru de dantela costa 7 lei
Un metru de panza costa 5 lei
Explicație pas cu pas:
Notam cu x-cat costa un metru de dantela si cu y- cat costa un metru de panza
Atunci avem urmatorul sistem de ecuatii:
2x+3y=29 | (-2)
4x+5y=53
Inmultim prima ecuatie cu -2:
-4x - 6y = -58
4x +5y=53
Adunam cele doua ecuatii: -6y + 5y = -58 + 53 ⇒ -y = -5 ⇒ y=5 lei
Inlocuim pe y in prima relatie:
2x+15=29 ⇒ 2x=14 ⇒ x=7 lei
2 metri dantelă...3 metri pânză...29 lei |×2
4 metri dantelă...5 metri pânză...53 lei
4 metri dantelă....6 metri pânză...58 lei
4 metri dantelă....5 metri pânză...53 lei
----------------------.....1 metru pânză...5 lei
2 metri dantelă....3×5=15 lei.....29 lei
2 metri dantelă....29-15=14 lei
1 metru dantelă....14:2=7 lei
4 metri dantelă...5 metri pânză...53 lei
4 metri dantelă....6 metri pânză...58 lei
4 metri dantelă....5 metri pânză...53 lei
----------------------.....1 metru pânză...5 lei
2 metri dantelă....3×5=15 lei.....29 lei
2 metri dantelă....29-15=14 lei
1 metru dantelă....14:2=7 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!