Răspuns :
28 elevi
16 fete
28-16= 12 băieți
probabilitatea= nr. cazurilor favorabile/ nr. cazurilor posibile
p= nf/np
nf= 12 băieți
np= 28 elevi
p= 12/28~ 0,42~ 42%
16 fete
28-16= 12 băieți
probabilitatea= nr. cazurilor favorabile/ nr. cazurilor posibile
p= nf/np
nf= 12 băieți
np= 28 elevi
p= 12/28~ 0,42~ 42%
Răspuns
Explicație pas cu pas
:28-16=12 baieti
probabilitatea=nr cazurilor favorabile/nr cazurilor posibile
p=12/28= 3/7
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!