👤

7 kg de gutui si 10 kg de pere costa impreuna 61 lei iar 11 kg de gutui si 6kg de pere costa in total 57 lei cat costa un kg de gutui si un kg de pere

Răspuns :

7 kg gutui.....10 kg pere......61 lei/×3

11kg gutui......6kg pere.........57 lei/×5


21kg......30kg........183lei

55kg.....30kg........285lei


34......../.............102

102:34=3 lei costa un kg de gutui

7×3+10kg=61 lei

21+10kg=61

10kg=61-21

10kg=30

1 kg de pere costa deci 30:10=3lei