👤

stiind ca 3kg de mere inpreuna cu 4kg de pere costa 40 lei si 5kg de mere inpreuna cu 2kg de pere costa 34 lei .cit costa 1kg mere si un kg pere?

Răspuns :

3 kg mere......4kg pere.....40lei

5kg mere.......2kg pere.....34 lei/×2


3kg+4kg=40 lei

10kg+4kg= 68lei


7kg..../....28 lei

28:7=4 lei costa un kilogram de mere

4×3+4kg=40

12+4kg=40

4kg=40-12

4kg=28

28:4=7 lei costa un kilogram de pere