Răspuns :
m g.... md g....20,75 g
NH3 + HCl => NH4Cl
17........ 36,5....... 53,5
a)
=> md = 36,5x20,75/53,5 = 14,16 g HCl
stim ca c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c = 14,16x100/20 = 70,8 sol HCl
b)
1 mol (17 g) NH3 contine 6e- pusi in comun
=> m = 17x20,75/53,5 = 6,6 g NH3 a reactionat
=> daca la 17 g NH3 .................... 6x6,022x10la23 e-
dar la..6,6 g NH3 ........................ a = 14,014x10la23 e- pusi in comun
c)
amestecul care a reactionat este format din 14,16 g HCl + 6,6 g NH3
=> la HCl avem 6e- neparticipanti iar la NH3 avem 2e- neparticipanti
=> daca la 17 g NH3 .................... 2x6,022x10la23 e-
dar la..6,6 g NH3 ........................ a = 79,5x10la23 e- neparticipanti
daca la 36,5 g HCl ......................... 6x6,022x10la23 e-
dar la..14,16 g HCl........................ b = 14,017x10la23 e- neparticipanti
=> a + b = 93,52x10la23 e- neparticipanti
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!