VA ROG URGENT AM NEVOIE PE MIINE LA TEST?!!!!!!!!

n moli... 14,5 g ................. a moli
....Zn + 2HCl => ZnCl2 + H2
....1.........2x36,5.................1
=> n = 1x14,5/2x36,5 = 0,198 moli Zn
nr moli = masa/miu => masa= nr.moli x miu = 0,198x65 = 12,87 g Zn
=> a = 1x14,5/2x36,5 = 0,198 moli H2