Răspuns :
Răspuns
100/11 secunde adica 9.09 s
Explicație pas cu pas:
Distanta = viteza x timpul
Distantele sunt egale in cazul in care barca merge in amonte sau in aval.
Daca merge in amonte, viteza barcii fata de pamant va fi viteza barcii fata de apa minus viteza râului.
Daca merge in aval, viteza barcii fata de pamant va fi viteza barcii fata de apa plus viteza râului.
Notand cu v viteza barcii fata de apa, distanta parcursa in amonte si respectiv in aval va fi:
(v-3)*140*60=(v+3)*80*60 (unde 140*60 si 80*60 este timpul in secunde in care barca parcurge distanta de pe râu)
Simplificand obtinem:
(v-3)*14=(v+3)*8
14v-42=8v+24
14v-8v=42+24
6v=66
v=11 m/s (metri pe secunda)
timpul = distanta / viteza
t = 100m / 11m/s
t =100/11 secunde
t=9.09 s
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!