👤

va rog frumos sa ma ajutati sa fac aceste exerciti la mate deoarece maine am teza :daca 0 persoana cheltuie 26 % din suma pe care o ave si inca 440 de lei stind ca astfeo ii mai ramane 30% din suma initiala aflati aceasta suma

Răspuns :

Răspuns

1000 lei

Explicație pas cu pas:

S - (26/100)S - 440 = (30/100) S

S - (26/100)S - (30/100)S = 440

S - (56/100)S = 440

(44/100) S = 440

S = 440 x 100 / 44 = 1000 lei

Răspuns

Din 100%(suma totala),26%cheltuiti+30%ramasi = 56%.

100% - 56% =44% (440 lei)

Deci suma totala = 1000 lei

Explicație pas cu pas: