Răspuns :
se afla nr. de moli de clor---------> 44,8 litri : 22,4 litri/moli=2 moli
se scrie ec. clor
xmoli 2moli
Zn +Cl2 = ZnCl2
1mol 1mol
x=2 moli Zn
se afla cantit. de Zn
n= m :M n =nr. de moli ; m=masa subst. ; M =masa
m=n.M molara
m= 2moli . 65 g/moli=130 g Zn
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!