Răspuns :
CH4 + 2O2 ----> CO2 + 2H2O + Q
ν1. 2ν1. ν1. 2ν1
C3H8 + 5O2 -----> 3CO2 + 4H2O + Q
ν2. 5ν2. 3ν2. 4ν2
V=200 l (c.n.) amestec
ν1=ν2 (echimolar)
a) V(O2)=?
b) V(CO2)=?
a) V=ν*22,4=> ν=V/22,4=200/22,4=8,93 mol amestec
ν=ν1+ν2
ν1=ν2
=> ν=2ν1
2ν1=8,93 |:2
ν1=4,465 mol=ν2
1 mol CH4.........2 mol O2
4,465 mol CH4........x
x=8,93 mol O2
1 mol C3H8.......5 mol O2
4,465 mol C3H8......y
y=22,325 mol O2
ν(O2)=x+y=8,93+22,325=31,225 mol O2
V(O2)=ν(O2)*22,4=31,225*22,4
V(O2)=700 l
b) 1 mol CH4.........1 mol CO2
4,465 mol CH4......a
a=4,465 mol CO2
1 mol C3H8.......3 mol CO2
4,465 mol C3H8.....b
b=13,395 mol CO2
ν(CO2)=a+b=4,465+13,395=17,86 mol
V(CO2)=ν(CO2)*22,4=17,86*22,4
V(CO2)=400 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!