👤

un motociclist se deplaseaza cu viteza de 54 km/h .In cat timp parcurge distanta de 18 km ? va rog cat se poata de repede

Răspuns :

▪54 ÷ 18 = 3
▪60 ÷ 3 = 20 min

Răspuns : 20 min
_______________
Ai viteza, v=54km/h și ai distanta, d=18 km
Și ai formula v=d/t, rezulta ca t=v/d
Rezulta t=54km/h supra 18km=3km