👤

Pentru 25kg de portocale și 25kg mere s-a plătit suma de 250 lei. Știind ca 1 kg de portocale are același preț cu 1 kg de mere,afla cât costa 1kg de fructe din fiecare fel.Rezolva în doua moduri

Răspuns :

666

888

005

911

112

Pateu bucegi

E foarte bun gusta

Răspuns 1) 250lei:(25+25kg)=250lei:50kg=5 lei un kg

2)250 lei :2=125 lei

125 lei:25 kg=5 lei


Explicație pas cu pas:


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari