👤

Câți atomi sunt conținuți în 4,6 grame sodiu?
Vă rog urgent!


Răspuns :

se afla nr . moli ------> n=m:M

                               n=4,6g : 23g/moli=0,2 moli Na

1mol Na -----------6,023.10 ²³atomi Na

0,2 moli Na-----------------x atomi Na

x=0,2 . 6,023 .10²³ atomi Na =