👤

Solutia cu masa 400g si partea de masa a substantei dizolvate 10% contine ............. g de substanta

Răspuns :

ms=400g
c=10%
md=10÷100×400g
md=40g

ms=400g                     c=md.100: ms

c=10%                            md=c.ms :100

md=?                               md=10. 400:100=40g