👤

La capetele unui conducător cu rezistenta r=80ohm se aplica o tensiune U=24V.Aflati intensitatea curentului care este parcurs conducatorul.


Răspuns :

Conform legii lui Ohm pentru o portiune de circuit U=RI=>I=U/R=24/80=0,3 A