👤

ana a cumparat 6 pixuri cu mina neagra si 8 pixuri cu mina albastra la acelasi pret aflati pretul pixurilor daca fata a achitat cumparatura cu o bacnota de 100 de lei si a primit rest 16 lei

Răspuns :

6 + 8 = 14

100 - 16 = 84

84 ÷ 14 = 6  

----------------

Răspunsuri:

Preț pix: 6 lei ; 1 pix.


Plan

1)  Cate pixuri cumpara Ana ?

   6 + 8 = 14 pixuri

2)  Cat a platit pe cele 14 pixuri ?

   100 lei - 16 lei = 84 lei

3)  Cat costa un pix ?

   84 lei : 14 = 6 lei costa un pix

Rezolvarea problemei printr-o expresie numerica

( 100 - 16 ) : ( 6 + 8 ) = 84 : 14 = 6 lei costa un pix