👤

BIANCA A CUMPARAT 2 M DE DANTELA SI 3 M DE PANZA PE CARE A PLATIT 29 LEI, IAR IULIA a cumparat 4m dantela si 5m panza pe care a platit 53 lei. cat a costat 1m de dantela si unul de panza?

Răspuns :

Răspuns


Explicație pas cu pas:

2 d +3 p =29

4 d +5 p =53

2 d (4 d - 2 d)+ 2 p(5p -3p) =24(53-29)

1 p = 29-24

1p=5 m

2d+3•5=29

2d+15=29

2d=39-15

2d=24

d=12