Răspuns :
La o transformare izobara lucrul mecanic este
L = p x ( V2 - V1) (1)
deasemenea avem relatia
V1/T1 = V2/T2
rezulta
V2 = T2 x V1/T1 (2)
inlocuim relatia (2) in relatia (1) si rezulta ca:
L = p x V1 x (T2/T1 -1) = 400kJ
L = p x ( V2 - V1) (1)
deasemenea avem relatia
V1/T1 = V2/T2
rezulta
V2 = T2 x V1/T1 (2)
inlocuim relatia (2) in relatia (1) si rezulta ca:
L = p x V1 x (T2/T1 -1) = 400kJ
p₁=p₂=p=constant
p=100 kPa=10⁵ Pa
V₁/T₁=V₂/T₂=>V₂=V₁T₂/T₁=70*296/280=20720/280=74 m³
L=pΔV=10⁵(74-70)=10⁵*4=4*10⁵ J
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!