👤

Aflati volumul unui aisberg cu masa de 4500t.

Răspuns :

densitatea gheții este de cca. 900 kg/m cub
Densitatea = m / volum
V=volum
V=m / densitate
m=4500t=4500000 kg
V=4500000/900=5000 m cubi