M,HCl= 36g/mol
M,FeCl2= 127g/mol
2mol..........1mol sau, in grame
Fe + 2HCl---> FeCl2
2x36,5g.....127g
y...................40
y=23g HCl.......aceasta este masa dizolvata,md, in solutie: din formula c% se poate calcula masa de solutie, ms, care contine acest md
c=mdx100/ms---> ms= 23x100/37=.62g