Satelitul executa o miscare de rotatie cu perioada T.Forta de atractie exercitata de Pamant joaca rol de forta centripeta:
Fa=Fcp=>k*Mp*m/r²=mω²r|:m=>k*Mp*/r²=ω²r
ω=2π/T
go=k*Mp/Rp²=>k*Mp=go*Rp²=>go*Rp²/r²=4π²r/T²=>T²=r³4π²/go*Rp²
π²≈go
T²=4*r³/Rp²=4*300³/6400²=10800*10⁴/4096*10⁴=2,63 =>T=√2,63=1,62 h