Răspuns :
Deci.... Faci asa...... 1 kg=72:8=9
Și apoi faci 9×15= 135 ron
Răspuns 1 kg de struguri= 9 lei
15 kg= 135 lei
Explicație pas cu pas:1 kg struguri= 72:8=9 lei
Deci 1 kg de struguri costa 9 lei
15 kg de struguri= 9 lei(1 kg struguri)x15 kg= 135 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!