👤

Calculati cantitatea de tetraclorura de carbon obtinuta din 448 litri metan de puritate 90%, considerand randamentul reactiei de 80 % , repede vă rog

Răspuns :

puritatea = p% = Vpx100/Vip

=> Vp = Vioxp%/100 = 448x90/100 = 403,2 L

403,2 L ............................................................ V L

CH4 + 4Cl2 -[tex]-\frac{hv}{-4HCl}-[/tex]-> CCl4

22,4..................................................................... 22,4

=> V = 403,2x22,4/22,4 = 403,2 L la rand. de 100% dar noi avem 80%

=> randament = n = Vpracticx100/Vteoretic

=> Vpractic = Vteoret x 80/100 = 403,2x80/100 = 322,56 L CCl4


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari