👤

un biciclist se deplasează cu viteza de 5 m pe secundă timp de două ore Ce distanță a parcurs biciclistul

Răspuns :

d=v×t
d=5m/s×2h
d=5m/s×7200s
d=36000m

Succes

5m/s in ore

Înmulțești totul cu 3600

5x3600=18000 m intr.o ora

36000 m /2 h