👤

7kg de mere costa 21 de lei.Aflati cat costa 15 kg de merg.


Răspuns :

7 kg mere....21 lei
15 kg mere....? lei
21:7=3 lei costă 1 kg mere
3×15=45 lei costă 15 kg mere

Răspuns

21:7= 3

15*3=45


Explicație pas cu pas: