Răspuns :
se scrie prima ec.
22,8g xg
2 Cu + O2 = 2CuO
2.64g 2.80g
se afla cantit. de Cu pura
puritatea =95% [100- 5=95 ]
se aplica formula puritatii : p=mp .100 : mt
mp=p.mt : 100
mp= 95 .24 : 100=22,8 g Cu pur
se afla x din ec.
x=22,8 .2 . 80 :2 . 6=28,5 g CuO
se scrie a doua ec.
28,5 g zg yg
CuO + H2SO4= CuSO4 + H2O
80g 98g 160g
MCuO=64+16=80------->1mol=80g
MCuSO4=64+32+4.16=160-------> 1mol=160g
MH2SO4=2+ 32 + 4.16=98-------> 1mol=98g
se afla y din ec.
y=28,5 . 160 : 80=57 g CuSO4
z=28,5 .98 : 80= 34,91 g H2SO4 [ md pentru sol.de H2SO4 ]
se afla ms
ms=md .100 : c
ms=34,91 .100 : 45=77,57 g sol. H2SO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!