un exemplu :
cat cantareste 33,6 L CO2..?
V = 33,6 L
m =?
M.molec. CO2 = 12+16x2 = 44 g/mol (masele atomica le iei din tabelul de elemente)
stim ca:
niu = m/M.molec.
niu = V/Vm (Vm = volumul molar care in c.n. are valoare de 22,4)
egalam cele doua relatii =>
m/M.molec. = V/Vm => m = M.molec.xV/Vm
=> m = 44x33,6/22,4 = 66 g CO2