👤

Pentru a obține o soluție de saramură folosim 25g sare și 180g apă.
Ce concentrație procentuala va avea soluția finală.



Dau !!!!!!! Va rog


Răspuns :

ms=md+m apa
ms=25+180=205
c
_ md
100=ms
c
__=25
___
205
100


c=25×100
______
205
c=25×20
_____
41
c=500
____
41

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari