👤

Laptele dintr-un borcan cântărește 880g. Volumul inscripționat pe borcan este de 800ml. Ce densitate are laptele din borcan? Exprimati rezultatul in unitati de măsură SI. (VA ROG SA MA AJUTATI)

Răspuns :

densitatea = masa : volum

masa = 880 g

volumul = 800 ml = 800 cm³  

densitatea = 880 g : 800 cm³ = 1,1 g/ cm³ = 1100 kg / m³  


[ trebuie sa stii ca 1 litru = 1000 ml = 1000 cm³

1 m³ = 1000 litri = 1000 cm³ x 1000 = 1 000 000 cm³

am calculat intai in grame / cm cub si am transformat la sfarsit fiindca este mai usor la calcule.

daca faceam in SI de la inceput, era asa:

volumul = 800 cm³ = 0,000800 m³

masa = 880 g = 0,88 kg

densitatea = 0,88 kg : 0,000800 m³ =  1100 kg/ m³ ]