👤

un tren a parcurs distanta de 45 km/h dintre doua statii in 50 min.Care este viteza medie a trenului exprimata in km/h si m/s?

Răspuns :

Probabil cand ai zis distanta de 45 km/h te-ai referit la 45 de km.

50 min = 0,83 h

v = d / t

v = 45 km / 0,83 h

v = 54,21 km/h

v = 15,06 m/s

Scuze daca nu e corect dar nu sunt sigur.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari