👤

Dacă 3 kg de mere costă 12 lei,atunci 9 km de mere de același fel vor consta...

Răspuns :

12:3=4 lei ( costa 1 kg mere )
9×4=36 lei ( vor costa 9 kg mere )
3 kg mere.....12 lei
9 kg mere....? lei
12:3=4 lei costă 1 kg de mere
9×4=36 lei costă 9 kg de mere

Sper că te-am ajutat!