👤

dacă 1 kg de prune costă 3 RON O gospodină poate cumpăra 8 kg de prune Câte kilograme de prune poate cumpăra cu aceeași sumă dacă 1 kg de prune costă 4 ron

Răspuns :

1 kg=3 RON
8 kg=8·3=24 RON
1 kg =4 RON
24:4=6 kg
3x8=24 lei cheltuieste pe 8 kg prune daca acestea ar costa 3 RON
24:4=6 kg de prune poate cumpara daca acestea ar costa 4 RON
Coroana?<3