👤

Un tren a parcurs distanta de 45 km între doua stații în timp de 50 min. Care este viteza medie a trenului exprimata în km/s și m/s?

Răspuns :

45 km = 45000 m
50 min = 3000 s
V= 45km/3000s
V= 0,015 km/s

V= 45000m/3000s
V= 15 m/s