Răspuns :
Pentru a hidrogena 23,66 cm3 compus B, măsuraţi la 50 0 C, sunt necesari 87,91 cm3 H2 măsuraţi la 27 gradeC şi 0,5 atm:
1 leg. = consuma 1 molec de H2
PV = nRT => n = PV/RT = 1x0,02366/0,082x(273+50)
=> n = 8,933x10la-4 moli B
PV = nRT => n = PV/RT = 0,5x0,08791/0,082x(273+27)
=> n = 17,87x10la-4 moli H2
8,933x10la-4....... 17,87x10la-4
......CnH2n-2a + (a+1)H2 => CnH2n+2
1...................... (a+1)
8,933x10la-4(a+1) = 17,87x10la-4
=> a+1 = 2 => a = 1
=> compusul B are 2 duble leg.
Pentru bromurarea completă a 3,4 g compus C sunt necesari 400 g soluţie 2 % Br2 . Vaporii substanţei C au densitatea de 3,33 g / L la 1,5 atm. şi 100oC.
PV =nRT
n =masa/miu => PVmiu = mRT
(ro) p = m /V
=> Pmiu = pRT => miu = pRT/P = 3,33x0,082x(273+100)/1,5
=> miu = 68 g/mol
1 dubla leg consuma 1 mol Br2
c% = mdx100/ms => md = msxc/100
=> 400x2/100 = 8 g Br2
3,4 g.............. 8 g
CnH2n-2a + aBr2 => CnH2nBr2a
68..................160a
=> 160ax3,4/68x8 => a = 1
=> compusul C este CnH2n-2 are 2 duble legaturi
14n-2 = 68 => n = 5 => pentadiena
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!