Răspuns :
c = md x 100 / ms
md = c x ms / 100
md = 25 x 350 / 100 = 350 / 4 = 87,5 grame de sare ( b )
Date:
ms= 350g
c = 25%
md = ?
Formule:
md = ms×c / 100
Calcule:
md= 350×25 / 100 (simplificăm 25 cu 100)
= 350/ 4
= 87,5g md
Raspuns: b
ms= 350g
c = 25%
md = ?
Formule:
md = ms×c / 100
Calcule:
md= 350×25 / 100 (simplificăm 25 cu 100)
= 350/ 4
= 87,5g md
Raspuns: b
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!