👤

Se amestecă :
- 1,2 kg soluţie H2SO4 4,9%
- 2 l soluţie H2SO4 0,2M
- 1 l soluţie H2SO4 0,2N
- 0,25 Kmoli apă. Considerând densitatea soluţiilor ca fiind aproximativ egală cu 1 g/cm3, să se exprime concentraţia soluţiei finale în toate modurile posibile.
Mase atomice: H – 1; S – 32; O – 16.


Răspuns :

sol1: ms = 1,2 kg, c = 4,9%

sol2: Vs = 2 L, Cm = 0,2 M

sol3: Vs = 1 L, Cn = 0,2 N

se mai adauga 0,25 kmoli apa => 0,25x18 = 4,5 kg apa = 4500 g apa

(ro) solutii p = 1 g/cm3 <=> 1 g/ml

scriem relatiile:

c% = mdx100/ms

Cm = niu/Vs <=> md/M.molec.xVs

Cn = md/EgxVs si Eg(acid) = M.molec/nr H+

pt. c% a sol finala:

din sol1 => md1 = ms1xc1/100 = 1,2x4,9/100 = 0,0588 kg = 58,8 g

din sol2 => md2 = CmxM.molec.xVs = 0,2x2x98 = 39,2 g

din sol3 => md3 = CnxEgxVs = 0,2x1x49 = 9,8 g

=> md.tot = md1+md2+md3 = 107,8 g

=> ms.fin = ms1 + pxVs + pxVs + m.apa = 1200 + 2000 + 1000 + 4500 = 8700 g apa

=> c%.final = md.totx100/ms.fin. = 107,8x100/8700 = 1,24%

pt Cm a sol. finala:

din sol1 avem md1 => n1 = 58,8/98 = 0,6 moli

din sol2 => n2 = 2x0,2 = 0,4 moli

din sol3 avem md3 => n3 = 9,8/98 = 0,1 moli

=> n.tot = n1+n2+n3 = 1,1 moli

Vs.tot = Vs1+Vs2+Vs3+V.apa = 1,2+2+1+4,5 = 8,7 L

=> Cm.fin = n.tot/Vs.tot = 1,1/8,7 = 0,13 M

pt. Cn a sol. finale:

avem md.tot = 107,8 g

Vs.tot = 8,7 L

=> Cn.fin = md.tot/EgxVs.tot = 107,8/49x8,7 = 0,25 N


!! verifica daca ai datele problemei corect scrise....

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari