👤

Reacționează 4,8 g Mg cu oxigenul la temperatură ridicată. Să se calculeze:
c) masa de magneziu m MgO=?


Răspuns :

      4,8 g            xg

     2 Mg + O2 =2MgO

     2.24g             2.40 g

MMgO=24+16=40----->1mol=24g

x=4,8. 2.40 :48=8 g MgO