👤

Cat costă un remmy dacă 3 jocuri puzzle si 4 remmy costă 250 lei iar 6 jocuri puzzle si 7 remmy costa 460lei

PLS ajutatima !!


Răspuns :

Răspuns

40 lei → costa un joc remmy

30 lei → costa un joc puzzle

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

3 jocuri puzzle .......... 4 remmy ....... 250 lei   l  x 2

6 jocuri puzzle ........... 7 remmy ...... 460 lei

_________________________________ egalizez nr. puzzle

6 jocuri puzzle .......... 8 remmy ......... 500 lei

6 jocuri puzzle ........... 7 remmy ........ 460 lei

__________________________________ scad relatiile

/                               un remmy costa    40 lei

Din relatia: 3 jocuri puzzle .......... 4 remmy ....... 250 lei , aflam pretul unui puzzle:

250 lei - 4 × 40 lei = 250 - 160 = 90 lei costa 3 jocuri puzzle

90 lei : 3 = 30 lei costa un joc puzzle



Răspuns

↓Folosesc Metoda Comparației

3 jocuri puzzle .... 4 remmy ......... 250 lei /•2

6 jocuri puzzle .... 7 remmy .........460 lei

→ Egalez nr de puzzle
__________________________________

6 jocuri puzzle .... 8 remmy .... 500 lei

6 jocuri puzzle .... 7 remmy ..... 460 lei

_______________________________

8 - 7 = 1 joc remmy

500 - 460 = 40 lei 1 joc remmy

________________________

40 lei × 7 remmy = 280 lei → 7 remmy

500 lei - 280 lei = 220 lei → 6 jocuri puzzle

_________________________________


Din relația :


3 jocuri puzzle ......4 remmy .....250 lei

→Putem afla cat costa un joc puzzle

_____________________________

250 lei - 40 lei × 4 remmy =

= 250 lei - 160 lei

= 90 lei → 3 jocuri puzzle

90 lei : 3 jocuri puzzle = 30 lei un joc puzzle

_________________________________

#9_9 OchiDeVultur