Răspuns :
Salut,
Greutatea este G = mg, unde
m este masa pe care trebuie să o afli și
g = 9.81 m/s², accelerația gravitațională.
m = G/g = 50 kN / 9.81 m/s² = 50000/9.81 Ns²/m = 5096.84 kg.
Green eyes.
G=50N g=10N/kg. m=? G=m•g( se pleacă întotdeauna de la formula de baza)rezultă m=G/g=50N/10N/kg , se simplifica N cu N și rămâne 50/10kg =5 kg rezultă că m=5 kg.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!