👤

5. Cantitatea de hidroxid de sodiu necesară pentru a prepara un litru soluţie cu concentraţia 12 % şi densitatea 1,26 g/cm3 este:

a)15,12 g;

b)151,2 g;

c)302,4 g.


Răspuns :

V=1 l     ρ=ms/v    ms=ρ*V=1,26g/cm3*1000cm3=1260 g

C=12%                md=c*ms/100=12*1260/100=151,2 g

ρ=1,26 g /cm3

md=?