👤

calculeaza masa fierului care poate fi obtinut la trecerea hidrogenului peste 16 grame de oxid de fier (III)

Răspuns :

 16 g                    xg

Fe 2 O3 +3 H2=2Fe +3H2O

 160g                 2.56g

MFe2o3=2.56 +3.16=160------->1mol=160g

x=16.2.56 :160=11,2 g Fe       [ 11,2g :56g/mol=0,2 moli Fe ]