👤

Smantana reprezinta 6% din cantitatea laptelui. Din ce cantitate de lapte se obtin 15 litri de smantana?

Răspuns :

Dintr-un litru de lapte = 1000 ml lapte se obtine o cantitate de 6% smantana, adica 1000 ml x 6/100 = 10 x 6 = 60 ml smantana

15 l smantana = 15000 ml smantana


1 l lapte......................60 ml smantana

x l lapte ....................15000 ml smantana

x = 1 x 15000/60 = 1500/6 = 750/3 = 250 l lapte

Deci 15 l smantana se obtin din 250 l lapte.